واردات کالا

به عمل خرید کالا از کشور تولید کننده و حمل و نقل آن از راه تجاری به قلمرو گمرکی کشورمقصد، واردات کالا گفته می‌شود که واردات خود به تنهایی به چند شاخه تقسیم می گردد: ورود قطعی، ورود موقت و واردات موقت برای پردازش. واردات قطعی به زبان ساده وارداتی است دائمی، و واردات به صورت موقت با اهداف معینی به کشور وارد می‌شوند. مثلا کالایی که صرفا جهت نمایش به یک نمایشگاه آورده می‌شود. در ورود موقت برای پردازش، کالا به طور موقت به قلمرو گمرکی وارد میشود تا ساخته، تکمیل، تعمیر و یا فرآوری شده و صادر گردد.

دسته بندی کالاهای وارداتی

کالا های وارداتی بر اساس امور و مقررات گمرکی ایران شامل سه دسته هستند:

  • کالاهای مجاز
  • کالاهای مشروط به مجوز
  • کالاهایی که ورود آنها ممنوع می باشد.

کالاهای مجاز با رعایت ضوابط برای واردات هیچگونه قیدی برای ورود ندارند و گمرک بدون شرطی پس از انجام مراحل ترخیص کالا،  ورود آن را میسر می سازد.

کالاهای مشروط با کسب مجوزدر زمانهای خاصی که خود تعداد بسیاری تبصره دارد اجازه ورود به کشور را دارند.

کالاهایی که از نظر و یا شرع مقدس اسلام ورود آنها به کشور ممنوع شده است.

مراحل واردات کالا در شرکت‌های وارد کننده

افزایش واردات کالا به کشور در سالهای اخیر نیاز به داشتن یک مجموعه اطلاعات کاربردی برای وارد کننده ها و تجار را بیشتر کرده است . تسلط به قوانین واردات کالا به ایران در حوزه تخصص شرکت‌های خدمات بازرگانی می‌باشد و شرکت روان تجارت ملل در زمره این شرکتهاست. پروژه واردات دارای چندین مرحله است که در زیر به بررسی اجمالی آن اشاره شده است:

انتخاب کالا

شرکت ها برای انتخاب کالا مطالعات داخلی و خارجی گسترده ای را انجام می دهند و کالای مورد نظر را بر اساس عوامل متهدد انتخاب میکنند، شاخص های زیر جز مهمترین موارد انتخاب کالا هستند:

  • عوامل مربوط به شرکت خریدار اعم از توانایی فروش، توانایی مالی، تجربه مدیران ارشد، کیفیت بالا و برچسب زنی و بسته بندی، مقدار و درصد حاشیه سود و ....
  • عوامل مرتبط با محیط رقابت، بازار هدف، نیاز و سبک زندگی مصرف کنندگان و حداقل مقدار سفارش برای یک محموله
  • عوامل مرتبط با قوانین و مقررات، مجوز مورد نیاز برای ورود، قوانین و دستور العمل های مربوط به کالا، ارزش گمرکی و حقوق ورودی کالا و زمان مورد نیاز برای انجام یک پروژه
  • عوامل موثر در انتخاب تامین کننده : شهرت و موقعیت در صنعت ، موقعیت مالی، توانایی تولید، ضمانت ها و مجوزها، زمان تحویل ، خدمات پس از فروش و ارتباطات و روابط سیاسی و اقتصادی بین کشور مربوطه و کشور مقصد.

به طور کلی هر تاجر باید بر اساس تجربه خود و شرایط بازار تصمیم بگیرد که کدام کالا مناسب است. 

مکاتبه و مذاکره

بعد از انتخاب کالا خریدار شروع به گردآوری اطلاعات از مراجع مختلف میکند مهمترین ابزار بازاریابی و برقراری ارتباط بین خریدار و فروشنده مکاتبه و مذاکره بازرگانی میباشد و بهتر است توسط متخصصین مجرب انجام شود. 

صدور پروفرم

بعد از نهایی شدن شرایط معامله، فروشنده اقدام به صدور پروفرما می کند . پروفرما اولین سندی است که در معامله بین الملل صادر می شود و دربرگیرنده شرایط معامله است. این سند در مراحل مختلف از جمله اخذ مجوز ثبت سفارش، گشایش اعتبار سندی و ترخیص کالا مورد استفاده قرار میگیرد.

اخذ مجوز ورود

بعد از صدور پروفرما خریدار باید جهت اخذ مجوز ورود و یا مجوز ثبت سفارش اقدام نماید. مجوز ثبت سفارش در واقع مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود کالاست که جهت ادامه فرآیند لازم و ضروری است.

پرداخت بین الملل

بعد از اخذ مجوز ورود کالا  نوبت به انتقال پول و کالا می رسد. چهار روش اصلی برای انتقال پول در دسترس است که عبارتند از پیش پرداخت، تجارت بر مبنای تجارت باز، برات و اعتبار اسنادی . هر کدام از این روش ها اصول و نکات خاص خود را دارند.

بیمه حمل ونقل کالا

بعد از هماهنگ شدن پرداخت و قبل از شروع حمل بهتر است از خدمات یک شرکت بیمه گر استفاده کنیم و کالا را بیمه نماییم . بیمه حمل و نقل یکی از انواع بیمه های تخصصی است که انستیتو بیمه گران لندن یک چارچوب استاندارد برای آن تدوین نموده است.

بازرسی کالا و استاندارد اجباری

به مجموعه عملیاتی که یک شرکت بازرسی کننده از قبیل بازرسی و نمونه برداری برای تعیین کیفیت و کمیت کالا، تاسیسات ویا خدمات مندرج در قرارداد صورت میگیرد ، بازرسی می گویند. چهار نوع بازرسی قبل از حمل، بازرسی حین تولید، بازرسی قیمت و بازرسی استاندارد اجباری در تجارت بین الملل مورد استفاده قرار میگیرد.

حمل و نقل بین الملل

بعد از بازرسی ، فروشنده کالا را به شرکت حمل تعیین شده تحویل میدهد تا در قبال دریافت هزینه حمل و نقل ، آنرا از مبدا به مقصد تعیین شده حمل نماید. انتخاب شرکت حمل با توجه به قواعد اینکوترمز مورد معامله انجام میشود.

امور گمرکی و ترخیص کالا

بعد از انجام کلیه مراحل ، کالا در شهر یا بندر مقصد تخلیه میشود در این مرحله اسناد آماده و به گمرک ارائه میشود . گمرک بعد از ارزیابی فیزیکی به بررسی ارزش و تعرفه کالا و محاسبه  حقوق ورودی میپردازد . بعد از نهایی شدن محاسبات و پرداخت حقوق ورودی پروانه الکترونیکی  و یا پته عبورصادر وکالا از گمرک خارج می شود.